Wiwat ruch, w zdrowym ciele, zdrowy duch!

Opublikowano: czwartek, 01 październik 2015 Iza Łabudzka

Z okazji Dnia Przedszkolaka, pod hasłem "Wiwat ruch, w zdrowym ciele, zdrowy duch", w naszym przedszkolu odbyła się olimpiada sportowa. Imprezę poprowadziły dwie nauczycielki: Anna Góralska i Sylwia Gładysz, a w przygotowaniach brały udział wszystkie nauczycielki z przedszkola.

Uroczystość, jak na olimpiade przystało, została rozpoczęta wprowadzeniem flagi olimpijskiej oraz ognia, od którego zapalono znicz olimpijski, towarzyszący małym sportowcom przez
cały czas trwania zawodów. Następnie wszystkie przedszkolaki złożyły uroczyste przyrzeczenie.

Olimpiada składała się z siedmiu konkurencji min. przeciąganie liny, wyścigi worków, pociąg itp. Poszczególne drużyny musiały pokonać tory przeszkód (ćwiczenia dopasowane były do możliwości i umiejętności poszczególnych grup wiekowych). Dzieci biegały, skakały, rzucały do celu, brały udział w slalomie i wyścigach.

Ponieważ wszystkie przedszkolaki wykazały się szybkością i zwinnością podczas wykonywania poszczególnych zadań, powołane jury, po obradach zdecydowało, że uczestnicy znakomicie wypadli i każdy zasługuje na I miejsce. Dzieci w nagrodę otrzymały medale, dyplomy i prezent dla całej grupy.

W myśl powiedzenia „Czym skorupka za młodu nasiąknie..." chcemy przyczyniać się do jak największego rozwijania sprawności ruchowej u dzieci już od najmłodszych lat. W przedszkolu ruch jest czymś naturalnym. Dzieci w tym wieku nie potrzeba namawiać do zabawy, do biegania, do skakania. Organizując zabawy i ćwiczenia gimnastyczne z przedszkolakami można
zauważyć, że wprowadzenie do ćwiczeń elementów współzawodnictwa zachęca je do osiągania lepszych wyników, pobudza ich ambicje a sprzyjają temu okrzyki, pochwały, doping, nagrody. Na przedszkolnej olimpiadzie dzieci świetnie się bawiły, co przyniosło wiele satysfakcji nie tylko im ale też nauczycielom.