Dzieciństwo bez próchnicy

Opublikowano: czwartek, 26, marzec 2015 Iza Łabudzka

images„Szczotko, szczotko, hej szczoteczko…” to słowa popularnej i lubianej przez najmłodszych piosenki, które opisują to, o czym mówiliśmy ostatnio z naszymi przedszkolakami :). 20 marca w ponad 100 krajach na całym świecie, w tym również w Polsce, obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, którego globalnym organizatorem jest Światowa Federacja Dentystyczna (FDI World Dental Federation). W marcu nasze przedszkole włączyło się do akcji, zwracając szczególną na problemy i potrzeby stomatologiczne dzieci.

10 i 18 marca gościliśmy lekarzy stomatologów w ramach ogólnopolskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej "DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY". Zostały zorganizowane spotkania skierowane zarówno do dzieci jak i do ich rodziców

Przedszkolaki uczestniczyły w prowadzonych przez edukatorów zdrowotnych zajęciach, których ważnymi elementami były: film edukacyjny z udziałem maskotki projektu- Królika Pampisia oraz bezpośredni instruktaż higieny jamy ustnej. Z tej okazji wszystkie dzieci wyposażone zostały w zestawy szczotek i past do zębów.

18 marca odbyła się zaś prelekcja dla rodziców/opiekunów i nauczycieli, dotycząca rodzajów zabiegów higienicznych, zasad właściwego sposobu żywienia, zwalczania szkodliwych nawyków, a przede wszystkim skutecznego wyrabiania u najmłodszych prawidłowych nawyków zdrowotnych. Każdy słuchacz otrzymał poradnik zawierający cenne wskazówki do zapobiegania u dzieci choroby próchnicowej zębów.