Akcja "Wszystkie kolory świata"

Opublikowano: czwartek, 12, marzec 2015 Iza Łabudzka

CAM09154Nasze przedszkole w tym roku włączyło się do organizowanej przez UNICEF akcji pomocowej "Wszystkie kolory świata", której celem jest zbieranie środków na pomoc dla dzieci w południowym Sudanie.

Sudan to państwo położone nad Nilem, w północno-wschodniej Afryce. Nie funkcjonują tam instytucje społeczne i ekonomiczne, a kraj pogrążony jest w chaosie. Sytuację pogarszają bardzo złe warunki sanitarno-higieniczne, brak czystej wody pitnej, dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej oraz zaminowany znaczny obszar kraju wskutek wieloletniej wojny domowej. Główną przyczyną rozprzestrzeniających się wśród dzieci i dorosłych chorób pasożytniczych jest skażona woda. Zgromadzone dzięki akcji pieniądze wykorzystane zostaną na lekarstwa, szczepionki, saszetki z żywnością terapeutyczną dla niedożywionych dzieci.

Celem akcji w naszym przedszkolu, oprócz uszycia i sprzedaży lalek, było również przybliżenie dzieciom innych kultur, zapoznanie z wyglądem i zwyczajami dzieci z innych kontynentów oraz z ich potrzebami. Posłużyły do tego specjalnie zorganizowane spotkania z dziećmi na których przedszkolaki "podróżowały" po całej kuli ziemskiej, poznając życie swoich rówieśników. Dzieci uczestniczyły w zabawach tematycznych, układały puzzle z postaciami w strojach narodowych, poznały tradycyjne powitania, wysłuchały wierszy o dzieciach z każdego kontynentu, brały udział w zabawach ruchowych, a także obejrzały pokaz multimedialny. Była wspólna zabawa przy piosenkach "Zostań moją przyjaciółką", "Kolorowe dzieci" , "Wszystkie dzieci nasze są". Wreszcie wiele emocji wzbudził międzykontynentalny pokaz mody, podczas którego przedszkolaki ubrane były w tradycyjne stroje z różnych stron świata. Dzieci z ciekawością zapoznawały się z nowymi wiadomościami. Zapamiętały mnóstwo nowych informacji i z łatwością odpowiadały na pytania quizu z wiedzy o świecie. Na koniec z satysfakcją odbierały przygotowane dla wszystkich medale podróżników.

Do akcji przyłączyli się też rodzice - głównie Mamy naszych przedszkolaków, które wykazały się ogromną pomysłowością i talentem podczas szycia laleczek. Dzieci chętnie pomagały i bardzo emocjonowały się postępami prac. Opowiadały o tym jak wybierały narodowość, czy imię lalki, jak dobierały materiały, których użyto do stworzenia małych postaci. W sumie uszyto 50 lalek różnych narodowości. Każda lalka została umieszczona na wystawie i otrzymała swój numer. Przez kilka dni można było podziwiać laleczki i głosować na najładniejszą. Zwyciężczynią została Hinduska - Prisha z numerem 22.

Kolejnym etapem była licytacja lalek. Każda lala miała swoją kartę licytacyjną, na której zainteresowani kupnem wpisywali swoje nazwisko, nazwę grupy dziecka i proponowaną kwotę. Licytacja trwała cztery dni i zakończyła się we wtorek o godz. 9.00. Najwyżej wylicytowaną lalką była wspomniana już wyżej Hinduska, która finalnie osiągnęła kwotę 290zł. W sumie przedszkole zgromadziło podczas licytacji 2215zł. Cała suma została przelana na konto UNICEF.

Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za okazane serce i zangażowanie w akcję.

image 3