VIII Powiatowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej

Opublikowano: środa, 23 maj 2018 Iza Łabudzka

1 29

Powiatowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej, zorganizowany po raz ósmy przez nasze przedszkole, był naprawdę wyjątkowy. W tym roku odbył się pod hasłem „POLSKA, moja OJCZYZNA”. Dzieci 5-6 letnie, na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie, prezentowały piosenki patriotyczne oraz ludowe.

Cele, które przyświecały organizatorom to:

• wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia przez różnorodne formy artystyczne;
• propagowanie wśród dzieci postaw patriotycznych;
• rozwijanie pasji wokalnych dzieci inspirowanych historią i sztuką oraz umożliwienie im prezentacji tych umiejętności;
• pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju i regionu.

Mimo, iż ranek 17 maja powitał wszystkich deszczem, sala MOK-u wypełniła się po brzegi uśmiechniętą publicznością i unoszącymi się w przestrzeni pozytywnymi emocjami. Na widowni, oprócz śpiewających dzieci z 10 placówek, ich rodziców i kolegów, nauczycielek, zasiedli również zaproszeni goście: Pani Krystyna Olesińska – Rzecznik Prasowy Burmistrza Miasta Józefów oraz przedstawicielka lokalnego miesięcznika „Józefów nad Świdrem”.

Za zorganizowanie muzycznego wydarzenia odpowiedzialne były nauczycielki: Marzena Jaworska, Sylwia Gładysz oraz Justyna Równicka. Przyodziane w piękne regionalne stroje ludowe poprowadziły festiwal z pomocą sprytnych przedszkolaków - Zosią i Stasiem z grupy Kubusiów. Talent i starania dzieci oceniało profesjonalne jury, w którym zasiedli wybitni muzycy: p. Stefan Wardziak oraz p. Marcin Bornus - Szczyciński. Zapowiedzi uczestników przeplatane były, kierowanymi do publiczności, quizami, zagadkami na temat naszego kraju oraz zabawami muzyczno-ruchowymi. W rytm muzyki wszyscy wykrzykiwali: „ko-cham, ko-cham Polskę!”, dobrze bawili się przy ludowych przyśpiewkach oraz „udali się” różnymi środkami lokomocji nad morze i w góry, by m.in. zanurkować i poskakać przez fale Bałtyku oraz móc podziwiać niesamowite widoki naszej ojczyzny. Czas oczekiwania na werdykt jury umilił występ dzieci z grupy Kubusiów, którzy brawurowo zaprezentowali dwa tańce: „Krakowiak” przygotowany przez nauczycielkę Annę Nojek oraz nauczycielkę rytmiki Honoratę Gustyn oraz „Taniec kapeluszy” muz. Hugo Strasser „Letkiss”. Nikt nie wrócił do domu z pustymi rękoma. Wszyscy nagrodzeni zostali upominkiem, pamiątkowym dyplomem oraz gromkimi brawami.

Uczestnicy prezentowali się w dwóch kategoriach: soliści i zespoły. Wykonawcy dali z siebie wszystko, jurorzy nie szczędzili pochwał i ciepłych słów. Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:
Kategoria „Solista:
I miejsce: Kaja Pleskot z piosenką „To nasza ojczyzna” z Publicznego Przedszkola Willa Jakubówka w Józefowie;
II miejsce: Pola Pleskot-Krupa z piosenką „Historia Polski” z Przedszkola Nr 15 w Otwocku;
III miejsce: Zosia Królikowska z piosenką „Pałacyk Michla” z Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Józefowie.

Kategoria „Zespół”:
I miejsce: Kalina Bednarczyk, Hanna Bielak, Amelia Krupa z Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Józefowie z „Kapuścianą piosenką”;
II miejsce: Paulina Kowalczyk, Jaś Michałowski, Antoś Jeżewski z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Józefowie z piosenką „Jestem Polakiem”;
III miejsce: Agata Marciniak oraz Olek Ćwikliński z Przedszkola Nr 17 w Otwocku z piosenką „Jestem Polką i Polakiem”.

Dziękujemy wszystkim małym uczestnikom oraz nauczycielom za trud włożony w ich przygotowanie. Specjalne podziękowania kierujemy do p. Daniela Klocha (specjalisty ds. obsługi technicznej imprez w MOK-u) za udzieloną pomoc i ogromną życzliwość podczas organizacji Festiwalu oraz do p. Agnieszki Rogalskiej Jung (kierownik działu promocji i animacji społecznej) za wypożyczenie prowadzącym strojów ludowych. Do zobaczenia na Festiwalu Piosenki za rok. Zapraszamy.