Zajęcia z sensoplastyki

Opublikowano: poniedziałek, 26 luty 2018 Iza Łabudzka

28058790 1414569845320169 860883633594759203 n

W lutym w naszym przedszkolu odbyły się niecodzienne zajęcia. Przedszkolaki ze wszystkich grup - od najmłodszych do najstarszych uczestniczyły w warsztatach z sensoplatyki.

Dzieci zostały zaproszone do uprzednio przygotowanej sali (wszystko zostało pokryte folią tak by zabezpieczyć pomieszczenie i znajdujące się w nim sprzęty przed zniszczeniem). Ważne również było przygotowanie samych uczestników - byli oni ubrani w wygodne, niekrepujące ruchów stroje.

28166585 1414568668653620 5682156260292479459 n

Pierwszy aplauz maluchów wzbudziło już samo założenie zajęć - od początku było wiadomo, że można się bez oporu brudzić. Potem było jeszcze ciekawiej. Przedszkolaki bawiły się różnorodnymi materiałami sensorycznymi wykonanymi głównie na bazie produktów spożywczych. Mogły je oglądać, dotykać (nie tylko rękami), mieszać, wąchać a nawet smakować. Miały kontakt z różnymi fakturami, smakami, zapachami, konsystencjami - było słodko, kwaśno, gorzko, miękko, szorstko, gładko, twardo, sucho, mokro, lekko, ciężko..., a wszystko w palecie różnorodnych barw. Każdy maluch mógł w dowolnie wybrany przez siebie sposób manipulować dostarczonym materiałem sensorycznym dając swobodny wyraz swojej kreatywności. Dzieci obserwowały jak coś co jest suche i sypkie zamienia się w mokre i kleiste, a następnie w miękkie i stałe. Zabawie towarzyszyła swoboda działania.

Wszystkie przedszkolaki były zachwycone udziałem w zajęciach. Była to okazja do nieskrępowanej zabawy w gronie rówieśników, której towarzyszyło dużo radości, śmiechu i twórczego bałaganu.