Różni - tacy sami

Opublikowano: poniedziałek, 19, czerwiec 2017 Iza Łabudzka

1 0w Y7F8vw JjHL9w1 lmVw

W zeszłym tygodniu (od 12 do 16 czerwca) w wybranych grupach w naszym przedszkolu realizowaliśmy program "Różni - tacy sami". Jest to cykl zajęć wspierających integrację dzieci niepełnosprawnych i pełnosprawnych i rozwijający umiejętności społeczno - emocjonalne przedszkolaków.

W trakcie zajęć dzieci rozmawiały o tym, co nas różni, a co sprawia, że wszyscy jesteśmy podobni. W myśl hasła "Każdy ma coś, czego nie ma ktoś inny" uczyły się zarówno w sobie jak i w kolegach zauważać pozytywne cechy i atuty. Poprzez różnorodne zabawy poznawały trudności i ograniczenia z jakimi mogą spotykać się niepełnosprawni rówieśnicy. Wraz z nauczycielami czytały dziecięcą literaturę poświęconą problemowi niepełnosprawności. Uczyły się jak pomagać, żeby pomoc była wsparciem a nie wyręczaniem.

Choć podejmowane tematy mogą wydawać się trudne, dzieci swoim naturalnym podejściem pokazały, że choć dorośli są bardziej doświadczeni, mogą się od nich uczyć szczerości i prostolinijności w kontaktach z drugim człowiekiem.

Mamy nadzieję, że realizacja programu wpłynie na kształcenie u wszystkich dzieci postaw tolerancji, akceptacji, szacunku, wrażliwości, serdeczności, gotowości służenia pomocą, a także będzie przeciwdziałaniem do istniejących w społeczeństwie tendencji izolacji osób niepełnosprawnych.