Pieczemy bułeczki

Opublikowano: środa, 27 kwiecień 2016 Iza Łabudzka

IMG 7220W kwietniowy poranek grupy „ELFY” i „KRASNALE” uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych na terenie przedszkola przez Uniwersytet III Wieku i Piekarnię „Soplicowo” z Otwocka i prowadzonych przez Państwo Smolak.

Tematem zajęć był proces powstawania pieczywa. Dzieci wypowiadały się swobodnie na temat produktów potrzebnych do sporządzenia ciasta na chleb i bułki. Oglądaliśmy i dotykaliśmy: ziarna pszenicy, mąkę pszenną, mąkę razową, drożdże spożywcze oraz gotowe ciasto na bułki.

Pan Mieczysław Smolak, emerytowany piekarz, założyciel piekarni „Soplicowo” przygotował na oczach dzieci drożdżowy zaczyn na ciasto i odstawił go do wyrośnięcia. Z gotowego ciasta pokazał jak uformować: chałkę, precle i bułeczki. Następnie dzieci dostały po porcji surowego ciasta i samodzielnie formowały pieczywo. Podczas tej zabawy w „piekarzy” dzieci miały mnóstwo radości.

Pod koniec zajęć pan Mieczysław pokazał nam wyrośnięty zaczyn, który zwiększył kilkakrotnie swoją objętość, co wzbudziło ogromne zainteresowanie. Dzieci były zaskoczone i z zainteresowaniem oglądały powiększoną zawartość słoika. Prowadzący wyjaśnili, że to nie magia ale działanie drożdży, które można było wcześniej dotknąć, powąchać, a nawet… spróbować. Zdecydowanie smaczniejsze były bułeczki, którymi wszystkie dzieci zostały poczęstowane na koniec tych niezwykle interesujących i pouczających zajęć.